Rokitniańska
PANI nad Odrą
Parafia Rzymskokatolicka
pw. Matki Bożej Rokitniańskiej
w Kostrzynie nad Odrą
Nasz
Fanpage
Mt 10,1-7 Rozesłanie Apostołów
Pan powołuje kogo chce i kiedy jest na to odpowiedni czas. Pierwsi uczniowi nie byli bogaci, nie cieszyli się szczególną pozycją społeczną, czy wyjątkowym wykształceniem...Nie mieli nic do zaoferowania. Ale może właśnie o to chodzi? Tylko wówczas jesteśmy otwarci na to, co chce nam dać Jezus, kiedy nic nie mamy do zaoferowania. Nieba nie można kupić ale można „dobrze sprzedać” innym mając miłość Pana w sercu.
Copyright app #SłowoBoże
„[Jezus] rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo»”. Mt 9, 37-38
Usłyszałem kiedyś, że Bóg nie daje powołań tam, gdzie mogą one zostać zmarnowane. Może właśnie dlatego w niektórych krajach mamy ich tak mało. Dzisiaj potrzeba naszej większej troski o rodzinę, która jest naturalnym środowiskiem rozwoju powołań. Tam gdzie jest zdrowa rodzina, tam człowiek jest w stanie usłyszeć głos wołającego Pana.
Jak troszczą się o swoją rodzinę i czy pamiętam, aby modlić się o nowe powołania do szczególnej posługi w Kościele?
Copyright app #SłowoBoże
„Ufaj córko.” Mt 9, 22
Gdy po ludzku wszystko jest już skończone i nie ma wyjścia, wtedy pozostają tylko dwie opcje: popaść w rozpacz lub totalnie zaufać Bogu. W momentach porażającej bezsilności człowiek nie ma wątpliwości, że potrzebuje Boga, bo sam sobie nie poradzi. Błogosławione są momenty kiedy „leżymy i kwiczymy”, ponieważ wtedy stoimy przed szansą by zrodziła się lub pogłębiła w nas autentyczna wiara. Zespół TGD śpiewa „gdzie możliwości moich kres, tam Jego początek.” Wszechmoc miłosierdzia Bóg objawia szczególnie w nocy śmierci, w bezradności. W tej decydującej rozgrywce trzeba zrobić tylko jedno: podjąć ryzyko całkowitego zdania się na Boga.
Gdy doświadczam swojej bezsilności, którą opcję wybieram: popadnięcie w rozpacz czy totalne zaufanie Bogu? Co dla mnie znaczy zaufać Bogu do końca?
Copyright app #SłowoBoże
„Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co Wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: »Przybliżyło się do was królestwo Boże«.” Łk 10, 8-9
Prostota szczerej i ufnej wiary misjonarzy przynosi nowość zawsze świeżej Ewangelii. Ta prostota dziecka Bożego zastanawia i przyciąga do Chrystusa jak magnes. Żywej wierze towarzyszą znaki w postaci uzdrowień ducha i ciała. Czasami Bóg sprawia spektakularne cuda uzdrowień, ale najczęstszym znakiem przyjścia Królestwa Bożego jest uwolnienie od grzechu i uzdrowienie z ran serca.
W jakiej kondycji jest moja ufność do Boga?
Copyright #SłowoBoże
„Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania”. Mt 9, 16
Ewangelia jest zawsze młoda, świeża i niezmienna. Jednakże żyjemy w epoce z turbo doładowaniem, gdzie człowiek dynamicznie zmienia swoją sytuację życiową, potrzeby, konfrontuje się z nowymi problemami. Dlatego poszukujemy nowych form wyrażania pobożności i ewangelizacji. Mało skuteczny jest sentyment do przeszłości w stylu: ”zawsze tak było” lub „kiedy byłem w twoim wieku…”. Młode wino wymaga nowych bukłaków. Konfrontacja pokoleń ma prowadzić do szukania tego, co Duch Święty mówi DZIŚ do Kościoła. A więc potrzebujemy wiele pokory i roztropności w twórczym szukaniu dróg dotarcia z Ewangelią do człowieka żyjącego tu i teraz.
Jak reaguję na konflikt międzypokoleniowy?
Copyright app #SłowoBoże
„Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami.” Mt 9, 10
Oto jedna z najpiękniejszych scen w Ewangelii – Pan Jezus zasiada przy stole ze złodziejami i innymi gorszycielami. Bóg nie brzydzi się cuchnącym odorem zła. On nie separuje się od grzeszników, ale oferuje im swoją uzdrawiającą przyjaźń. „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9, 12). Oto źródło naszej nadziei. W „Dzienniczku” św. Faustyny Pan Jezus przypomina, że grzesznicy maja pierwszeństwo przed innymi do miłosierdzia. „Im większy grzesznik, tym ma większe prawa do miłosierdzia Mojego” (Dz. 723). „Najwięksi grzesznicy mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego” (Dz. 1146). W tym kontekście papież Franciszek zaznacza, że Kościół jest szpitalem polowym.
Co Pan Jezus robi przy stole w domu Mateusza? Pisze zaproszenie do ludzi zranionych grzechem, tj. do uzależnionych od alkoholu, narkotyków, pornografii; do dotkniętych depresją, zdradą; do wątpiących, przytłoczonych nieporadnością; do samotnych: wdów, sierot, biednych; do szukających Boga. Jezus pokazuje swoje otwarte Serce słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążani jesteście, a Ja was pokrzepię…” (Mt 11, 28).
Jak traktuję ludzi o niskiej opinii moralnej, tj.: złodziei, cudzołożników, alkoholików…? Czy jestem tym, z którym Pan Jezus chce dziś zasiąść przy jednym stole?
Copyright app #SłowoBoże
„Przynieśli Mu paralityka”. Mt 9, 2
Sparaliżowany nie jest w stanie o własnych siłach przyjść do lekarza. Trzeba go przynieść. Znamienne, że nie wiara paralityka zadecydowała o cudzie, lecz wiara niosących go. Sparaliżowanymi duchowo są ludzie uwikłani w uzależnienia oraz deklarujący się jako niewierzący. Oni sami nie są w stanie przyjść do Jezusa. Przynosimy ich do Pana przez modlitwę wstawienniczą. Taka modlitwa jest nie tylko wyrazem wiary w Boga, ale i miłości bliźniego. Czasami trzeba modlić się o uzdrowienie latami, tak jak św. Monika, która modliła się blisko dwadzieścia lat o nawrócenie swego syna, Augustyna.
Za kogo się modlę? W jakiej kondycji jest moja cierpliwość w wstawienniczej modlitwie prośby?
Copyright app #SłowoBoże
„Ty jesteś Piotr – Opoka...” Mt 16, 18
Taka prosta deklaracja Jezusa, że prawie niezauważalna. Kto by przypuszczał, iż będzie miała tak kolosalne znaczenie dla całego istnienia Kościoła. Oto faktycznie Kościół zbudowany na opoce Piotra nieprzerwanie trwa już ponad 2 tysiące lat. Przeszedł tyle zawirowań, ataków, obwieszczeń o jego końcu. Co ciekawe, niekiedy z ust braci protestantów można usłyszeć pewną nutę żalu, że oni takiej opoki nie mają, przez co ich wspólnoty bywają bardzo zagubione. Pomyśl o tym przez chwilę. Element najtrudniejszy w dialogu ekumenicznym jest także elementem tęsknoty tych, którzy nie żyją w pełnej komunii z Kościołem. Powinniśmy być bardzo wdzięczni Bogu za Opokę-Piotra.
Umieszczasz tę wdzięczność w twojej modlitwie?
Copyright app #SłowoBoże
„Panie ratuj, bo giniemy”! Mt 8, 25
Co może być silniejsze od lęku, nawet lęku śmierci? Święty Jan uczy nas, że doskonała miłość usuwa lęk (1 J 4, 18). Pan jest zawsze obok. Niekiedy “śpiąca obecność Jezusa” jest nam potrzebna, aby na nowo coś zobaczyć. Trzeba doświadczyć sytuacji granicznej i wykrzyknąć „ratuj”...aby odkryć coś fundamentalnego w życiu – miłość, która przezwycięża lęk!
Copyright #SłowoBoże
„Pójdź za Mną”. Mt 8, 22
Pan Jezus nie mydli oczu – jest konkretny i wymagający. Nie obiecuje doczesnych korzyści, lecz zapowiada krzyż: niewygody i prześladowania. Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem. Najtrudniej zrezygnować ze swoich planów i marzeń. Kiedy decydowałem się na drogę życia kapłańskiego i zakonnego, po długim zmaganiu duchowym, ze łzami odpowiedziałem Jezusowi „tak”. Dziś, po wielu latach kroczenia na drodze powołania, ten smutek przemienił się w radość, gdyż Boże drogi – często kontrastowo różne od naszych – koniec końców zawsze okazują się najlepszym scenariuszem na udane życie.
Jak reaguję, gdy uzmysławiam sobie, że wola Boga jest inna niż moje plany? Czy jestem gotowy na podjęcie trudów w drodze za Jezusem?
Copyright app #SłowoBoże
duszpasterstwo parafialne
Nasze wspólnoty

Żywy Różaniec
Zmiana tajemnic:
I Niedziela – 7:00
Nabożeństwo I Soboty:
11:30 – Msza i Adoracja

Straż Honorowa NSPJ
I Piątek Miesiąca:
Adoracja i msza św. 18:00
Spotkanie Formacyjne po mszy św.

Krąg biblijny
Spotkanie w każdy wtorek po mszy św. wieczornej.

Służba Liturgiczna Ołtarza
Zbiórki w każdą sobotę

Apostolat Maryjny
Msza św. w każdy 27. dzień miesiąca a po niej spotkanie formacyjne

Apostolstwo Margaretek
I Czwartek Miesiąca:
Adoracja 17:00 i msza św. 18:00
Spotkanie formacyjne po mszy św.

Grupa Intronizacyjna
Adoracja w każdą środę o godz.: 17:00. Raz w miesiącu spotkanie formacyjne.

Grupa Mężczyzn
Adoracja w każdy piątek od 19:00 do 19:30 w intencji Miasta i Parafii.

Schola
Próby:
Dorośli – czwartki 19:00
Dzieci – wtorki 17:00